• +48 737 473 582
  • biuro@ofertyenergetyczne.pl
Poradnik: Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej w domu - sprawdź jak to zrobić

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej w domu - sprawdź jak to zrobić

Dodany: 12:16:48 27/11/2015 - Kategoria: Energia elektryczna

Chciałbyś zmienić sprzedawcę energii w swoim domu i zacząć oszczędzać? Nie wiesz jak to zrobić lub którą z dostępnych ofert wybrać? Podpowiadamy na co zwracać uwagę, by skorzystać z najatrakcyjniejszych rozwiązań.

Pomimo obserwowanego na rynku wzrostu cen zużycia prądu, nadal niewielu z Polaków szuka oszczędności i decyduje się na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej. W ciągu ostatnich 4 lat z takiej możliwości skorzystało niewiele ponad 362 tysiące gospodarstw domowych (z całkowitej liczby ponad 14 mln odbiorców indywidualnych) oraz ponad 150 tysięcy odbiorców instytucjonalnych.

Możliwość zmiany sprzedawcy energii elektrycznej jest przywilejem istniejącym od 2007 roku. Wielu z nas jednak do tej pory nie wie o takim rozwiązaniu lub boi się z niego skorzystać. Obawiamy się ryzyka. Zniechęcają nas również do tego lokalni sprzedawcy, którzy straszą konsekwencjami odstąpienia od umowy. Czy mamy się wobec tego czego obawiać? Jak się okazuje, takie działanie dostawców jest często jedynie desperacką próbą utrzymania klienta W praktyce cały proces jest bezpłatny i prosty, jednak planując taki krok należy wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów.

Zacznij od analizy

Zanim zdecydujemy się na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej należy przemyśleć bieżącą sytuację naszego gospodarstwa domowego. Kompleksowe podejście do procesu redukcji kosztów powinno dotyczyć także sprawdzenia wielkości poboru prądu przez domowe urządzenia (już nawet ograniczenie ilości sprzętów pozostających w trybie stand-by może przynieść pierwsze rezultaty finansowe), rodzaju stosowanego oświetlenia i wreszcie wielkość opłat.

Porównuj oferty

Porównując oferty należy zwracać uwagę na kilka elementów. Często klienci koncentrują swoją uwagę jedynie na cenie energii. Prognozowane zyski wydają się być bardzo duże. Zdarzyć się może tak, że nowy sprzedawca, oferując atrakcyjną cenę energii czynnej, nakłada na nas opłatę handlową, której do tej pory nie płaciliśmy. Opłata handlowa to stały koszt, który płacimy głównie przy umowach terminowych z lokalnymi sprzedawcami, bądź po zmianie dostawcy prądu. Jednak URE nie zezwala na pobieranie takich opłat przy umowach na czas nieokreślony w umowach lokalnych dostawców (PGE, ENEA, ENERGA, TAURON).

Bądź czujny

Opłata handlowa nie powinna być wyższa niż 2-3zł miesięcznie. W przeciwnym razie może skonsumować oszczędności powodowane niższą ceną energii. Michał Suska, prezes zarządu Energomix i ekspert ds. efektywności energetycznej BCC mówi, że: opłatę handlową warto płacić jedynie, jeśli cena energii czynnej będzie faktycznie stała i na niskim poziomie (nie rosnąca w kolejnych latach) – niektórzy sprzedawcy stosują bardzo niską stawkę w pierwszym roku lub kilku miesiącach, ale w dalszych latach umowy ceny są dużo wyższe niż w standardowych cennikach sprzedawców z urzędu. Najkorzystniejsze jest negocjowanie warunków cenowych częściej, np. raz na 2-3 lata, zamiast podpisywać umowy na 5 lat – argumentem za podpisaniem tak długiej umowy byłoby utrzymanie stałej niskiej ceny przy mocno rosnących cenach na rynku, ale na to na razie się nie zapowiada, dopóki URE zatwierdza ceny taryfowe największych dostawców.

Kolejnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę jest sposób rozliczania. Obecnie istnieje konieczność płacenia dwóch odrębnych faktur (za dystrybucję i rzeczywiste zużycie). Jednak jak informuje Michał Suska – w perspektywie najbliższych miesięcy można się spodziewać, że standardem staną się kompleksowe rozliczenia, na jednej fakturze. Dzięki niej będziemy mogli łatwiej obliczyć nasze faktyczne oszczędności, a rozliczenia będą wygodniejsze.

Wybieraj mądrze / skorzystaj z pomocy fachowców

Zmiana sprzedawcy energii elektrycznej może przynieść nam oszczędności. Należy jednak starannie porównywać oferty. To, co na początku zdaje się być rewelacyjną propozycją, może okazać się jedynie chwytem marketingowym którejś ze spółek, a nawet oszustwem. Nie można pozwolić jednak na to, by strach przed ryzykiem powstrzymał nas od decyzji. Gwarancję niezawodności daje skorzystanie z usług profesjonalnych doradców, jak np. firmy Energomix, którzy nie reprezentują żadnej ze spółek obrotu i mają dostęp do większości ofert na rynku (przy czym nie pobierają opłaty za swoje usługi). Tylko przemyślane, przeanalizowane dogłębnie rozwiązania mogą przynieść wymierne rezultaty.

Przeczytaj także

Kompensacja mocy biernej jako prosty przykład pozyskania oszczędności

Kompensacja mocy biernej jako prosty przykład pozyskania oszczędności Dowiedz się jak skutecznie zniwelować koszty przekroczenia mocy biernej i zaoszczędź nawet 30%.
Czytaj

Optymalizacja parametrów dystrybucyjnych ? klucz do efektywności energetycznej

Optymalizacja parametrów dystrybucyjnych ? klucz do efektywności energetycznej Dowiedz się w jaki sposób obniżyć koszty poprzez optymalizację parametrów dystrybucyjnych.
Czytaj

Na co zwracać uwagę podczas zmiany sprzedawcy energii elektrycznej przedsiębiorstwa?

Na co zwracać uwagę podczas zmiany sprzedawcy energii elektrycznej przedsiębiorstwa? Jak w prawidłowy sposób zakończyć proces zmiany sprzedawcy energii elektrycznej przedsiębiorstw
Czytaj